Solent Gezi Programları

Siz de orada olun!
Solent’te yelken yapmak sürprizlerle doludur. Bir bakmışsınız bir yanınızda olimpiyat şampiyonu bir yelkenci, ekibiyle birlikte America’s Cup yarışları için antrenmana çıkmış, diğer yanınızda ise okyanusta rekorlar kırmak üzere denize indirilmiş bir hız makinesinin testleri yapılıyor. Siz de onlarla aynı sularda yelken yapın ama manzaranın tadını çıkarırken yelkenlerinize dikkat etmeyi ihmal etmeyin.

İngiltere’nin tatlarını keşfedin
İngiltere mutfağı Fish and Chips’ten ibaret değil! Özellikle son yıllarda gastronomi dünyasının önemli isimlerinin çabalarıyla publardaki yemek kültürü adeta çağ atladı. Denizden döndüğünüzde kalbinizi ısıtan yemekler sizleri bekliyor olacak.

On Stranger Tides
Karayip Korsanları’nın bu filmini hatırladınız mı? İsmi Türkçe’de “yabancı medcezirlerde” olarak tercüme edilebilir. İngiltere kıyıları gerçekten de Akdeniz’e alışık denizciler için biraz yabancı. Çünkü deniz hiçbir zaman yerinde durmuyor, her saat, ayın çekim etkisiyle metrelerce yükselip alçalıyor ve bu durum Solent gibi karışık coğrafyalarda pek zorlayıcı akıntıların oluşmasına neden oluyor. Tabii ki bütün kıyı ve limanlar da bu gelgite göre tasarlanmış; pontonlar metrelerce yükselip iniyor, bazı marinalara girerken baraj kapılarından geçmek gerekiyor.

Solent Bölgesi
İngiltere’nin güneyinde, Manş Denizi’nin kuzey kıyısında yer alan, Wight Adası ile Büyük Britanya arasında kalan boğazlar sisteminin adıdır. Birleşik Krallık donanmasının merkezi olan Portsmouth ve ülkenin en büyük yük limanı olan Southampton bu bölgede yer alır. Solent, son derece zengin denizcilik geçmişi ve başkenti Londra’ya yakınlığı sayesinde amatör ve profesyonel yatçılığın belki de dünyadaki merkezi haline gelmiştir. Önde gelen yat tasarımcıları, yat tersaneleri ve yatçılık şirketleri burayı doğal adresleri olarak görmektedirler. Yaklaşık olarak İstanbul Boğazı kadar bir kıyı şeridine sahip olan bölge, yirmi marinaya, yüz adet yelken kulübüne, on binlerce tekneye ve bu teknelerin ekiplerine ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle Cowes, Hamble, Lymingon, Southampton ve Portsmouth şehirlerindeki yat kulüpleri yat yarışçılığının başlangıcından beri bu sporun şekillenmesinde öncü rol oynamışlardır. Günümüzde kullanılan yarış kuralları halen bu kulüpler tarafından geliştirilmektedir.

Cowes
Dünya’nın Kalamış Koyuna hoş geldiniz. Wight Adası’nın kalbi yelkenle atan bu kasabasını biz çok  seviyoruz. Çünkü burada herkes her şey denizci. Teknelere ve manzaraya bakmaktan yorulduğunuzda kasabanın şirin bir pubında yorgunluk atabilirsiniz. Ve evet, pub’dan çıkarken teknenin yolunu bulamamaktan endişeleniyorsanız buradaki pubların bile kendi iskeleleri var. 2014 yılında dünyanın en iyi yelkenci barı seçilen Union Jack Inn de burada yer alıyor. Medine Nehri üzerindeki 10 marina arasında seçim yapmakta zorlanacaksınız.

Buckler’s Head / Beaulieu River
Kartpostallık güzelliğe sahip Beaulieu köyünün hemen aşağısında yer alan Buckler’s Head, İngiltere donanmasının tarihi tersanelerinden biridir. İngiltere donanmasının altın çağı olan 18. ve 19. yüzyıllarda kullandığı gemilerin büyük bir kısmı burada inşa edilmiştir. Gököva koylarını anımsatan  bu yerde şirin bir marina, bir tersane müzesi, efsanevi yat Gypsy Moth IV ve muhteşem bir doğa sizi bekliyor.

 

Hamble River
Medina nehri üzerinde bulunan Cowes İngiltere yelkenciliğininin Medinesi ise Hamble’a ise yelkenciliğin Mekke’si demek yersiz olmaz. Yedi marinaya, sayısız yelken okulu, denizcilik şirketi, yat tasarım ofisi ve yat tersanesi Hamble nehri üzerine yer almatadır. Hamble köyü’nün yelkencilerle taşan hareketl pubları arasında 2015 yılında dünyanın en iyi yelkenci barı seçilen Kings and Queens de burada yer alıyor.

 

Portsmouth & Hayling Island

 

 

 

 

Lymington

 

 

 

 


Hythe

Yarmouth

 

 

 

 

Poole

 

 

 

Program tarihleri ve detaylar için bize ulaşın.

 

 • Solent Gezileri
   
 • İngiltere’de Yelken Zamanı

 • Duyurular / Haberler

  İndirimi Şimdi Yakala, Eğitime İstediğin Zaman Başla!

  Temel Yelken ve Yelkenli Yatçılık Eğitimine Kayıt Olanlara…

  Denizde Eğitim Bitmez.

  Denizde eğitim bitmez. Siz öğrendikçe o bilmediğiniz yerden…

Hayat zaten yorucu ordan oraya koşturmaca, mental yorgunluk daha kötü ama. Hedef Yelken de bundan kurtuluyorsun, denize çıktığında hem yeni şeyler öğrenip hemde beynini dinlendiriyorsun. Başka hiç bir şey düşünmemek bütün kötülükleri alıp götürüyor. İşte Hedef Yelken size bunu sunuyor. Eğitmen ekibi hem enerjik hemde tam anlamıyla uygulamalı eğitim ile birlikte öğretiyor öğrencilerine. Ofiste oturup kahveni yudumlayıp muhabbet etmek ayrı bir keyif, bunda yüzen ofis olmasının havası büyük. Yarışlar, geziler ve eğitimler her zaman kendini geliştirip yeni arkadaşlıklar yeni deneyimler edinmek için çok güzel ev gibi bir yer Hedef Yelken. 
Gizem Özkenel, 27, Moda Tasarımcısı