Türkiye’de Yat Yarışları

Türkiye’de yat yarışları İstanbul, Çeşme, Bodrum, Marmaris ve Göcek denizlerinde yıl boyunca dört mevsim düzenlenmektedir. Türkiye Yelken Federasyonu her yıl başında o yıl düzenlenecek olan yat yarışlarını “Yat Yarışları Faaliyet Programı” adı altında yayınlamaktadır. Güncel faaliyet programı için tıklayınız. 

Bodrum, Çeşme, Marmaris ve Göçek’de düzenlenen yat yarışları detaylarına ve rotalarına ulaşmak için tıklayınız.

İstanbul’da yat yarışları mart ayının 3. haftasında başlayıp aralık sonuna kadar devam etmektedir. Her yıl düzenlenen yat yarışları detayları ve rotaları;
ÇANAKKALE ZAFERİ KUPASI
Cumartesi günü Fenerbahçe’den  start alan 1. yarış, adalar arasında Tuzla’da Deniz Harp Okulu’nda bitiyor. Cumartesi akşamı DHO’da gerçekleştirilen davet ve yemeğin ardından, isterseniz teknede isterseniz DHO tesislerinde konaklayabilirsiniz, veya organizasyon servisleri ile Fenerbahçe’ye dönebilirsiniz. Pazar sabah kahvaltının ardından Tuzla’dan startla Fenerbahçe’ye ikinci yarış gerçekleşiyor.
TAYK FAHİR ÇELİKBAŞ KUPASI YARIŞLARI I-II-III
Sosis rotalı düzenlenen bu seri yarışlarda, ekip ruhu ve uyumu çok önemli. Fenerbahçe ve Ataköy açıklarında hazırlanan yarış parkurunda günde 2 veya 3 yarış ile gerçekleştirilen FÇ Kupası 3 seri yarıştan oluşuyor.
TAYK-W COLLECTION-I
IRC I, IRC II, IRC III ve IRC IV Sınıfları için:
Start – Beykoz Şamandırası iskelede – Finiş
IRC V ve Destek Sınıfları için :
Start – Bebek önüne atılmış Şamandıra iskelede – Finiş

MARIN TURK ISTANBUL CITY PORT KUPASI
Pendik Marina’nın sahibi Marin Türk tarafından organize edilen yarış, Cumartesi ve Pazar olmak üzere iki gün sürüyor. Coğrafi rotalı adalar arasında bir yarış günü ve  sosis rotalı iki şamandıra yarışından oluşan bu yarış, yazın habercisi. Belki de yılın ilk güneş yanıklarıyla kupanıza kavuşacaksınız.

Haber ve fotoğraflar için tıklayınız.

Haber ve fotoğraflar için tıklayınız.

ATATÜRK MODA’DA
IRC1 VE IRC2 SINIFLARININ ROTASI
Start – Fenerbahçe Sığlık (Digavsing) Çakarı iskelede – Kınalıada iskelede – Burgazada sancakta –Büyükada Sığlık Çakarı iskelede – Dilek Kayalığı Çakarı sancakta – Fenerbahçe Sığlık (Digavsing)Çakarı sancakta – Moda tarafındaki start şamandıra iskelede – Fenerbahçe Sığlık (Digavsing)Çakarı sancakta – Finiş. (Yaklaşık mesafesi 20 DM)

IRC3 VE IRC4 SINIFLARININ ROTASI
Start – Fenerbahçe Sığlık (Digavsing) Çakarı iskelede – Kınalıada iskelede – Burgazada sancakta –Büyükada Sığlık Çakarı iskelede – Dilek Kayalığı Çakarı sancakta – Fenerbahçe Sığlık (Digavsing)Çakarı sancakta – Finiş. (Yaklaşık mesafesi 18 DM)

IRC5 VE GEZGİN SINIFLARININ ROTASI
Start – Fenerbahçe Sığlık (Digavsing) Çakarı iskelede – Kınalıada sancakta – Dilek Kayalığı Çakarı iskelede – Büyükada Sığlık Çakarı iskelede – Dilek Kayalığı Çakarı sancakta – Fenerbahçe Sığlık(Digavsing) Çakarı sancakta – Finiş. (Yaklaşık mesafesi 16 DM)

BOSPHORUS CUP
Bu sene 14.’sü yapılacak olan yılın en prestijli organizasyonlarından biri olan Bosphorus Cup’da adalar arası coğrafi rota yarışı ve şamandıra yarışları yer alıyor.

Haber ve fotoğraflar için tıklayınız.

Haber ve fotoğraflar için tıklayınız.

DHO Kupası
2014′de Deniz Harp Okulu Sportif Tekneler Filosu Komodorluğu tarafından düzenlenen 30. Yıl DHO Kupası Yat Yarışı, Tuzla’daki üçgen rotalı parkurda yapılıyor.

DTO Kupası
Deniz Ticaret Odası tarafından düzenlen bu yarış, Ataköy-Yeşilköy-Adalar rotalı coğrafi parkurda gerçekleştiriliyor. Yazın katılacağınız bu uzun soluklu yarışta eğlenirken aynı zamanda İstanbul siluetiyle keyif alacaksınız.

Haber ve fotoğraflar için tıklayınız.

TAYK-DENİZBANK KUPASI

IRC I ve IRC II Sınıfları için:
Start – Yeşilköy şamandırası iskelede – Sivriada’ nın güneyinden geçilecek – Yassıada’ nın güneyinden geçilecek – Balıkçıadası iskelede – Yassıada’ nın güneyinden geçilecek – Sivriada’ nın güneyinden geçilecek – Yeşilköy şamandırası sancakta – Finiş
IRC III, IRC IV, IRC V ve Destek Sınıfları için:
Start – Yeşilköy şamandırası iskelede – Sivriada’ nın güneyinden geçilecek – Yassıada iskelede – Sivriada’ nın güneyinden geçilecek – Yeşilköy şamandırası sancakta – Finiş şamandırası sancakta – Yeşilköy şamandırası sancakta – Finiş

Alternatif Rota:
IRC I ve IRC II Sınıfları için:
Start – Yeşilköy şamandırası iskelede – Fenerbahçe Sığlık (Digavsing) Çakarı iskelede –Ahırkapı şamandırası iskelede – Finiş şamandırası iskelede kalacak şekilde geçilecek – Yeşilköy şamandırası iskelede – Finiş
IRC III, IRC IV, IRC V ve Destek Sınıfları için:
Start – Yeşilköy şamandırası iskelede – Fenerbahçe Sığlık (Digavsing) Çakarı iskelede – Finiş şamandırası iskelede kalacak şekilde geçilecek – Yeşilköy şamandırası iskelede – Finiş

NAVIGA CUP
Rota: Fenerbahçe Sığlık Çakarı (Digavsing) iskelede bırakılacak, ardından Kınalı-Burgaz arasındaki Kaşık Adası önündeki şamandıra iskelede dönülecek ve Caddebostan şamandırasına yönlenecek. Buradan Digavsing’e ulaşacak, yatlar Moda önündeki start şamandırasına doğru iki turlu bir sosis rota uygulayıp yeniden Digavsigg’e çıkacak ve İYK önündeki hatta finiş verecek.

TAYK – SONBAHAR KUPASI-II (İ-MARİNE KUPASI)
Rota: Tüm IRC ve Destek Sınıfları için:
Start – Yeşilköy işaret şamandırası* (en güney yönündeki) iskelede – Sivriada iskelede – Yeşilköy işaret şamandırası* (en güney yönündeki) sancakta – Finiş.

TAYK-SONBAHAR KUPASI
Ataköy açıklarında kurulacak parkurda start sırasında Komite Botu sancakta, start şamandırası ise iskelede bırakılacak. Tüm sınıflar yaklaşık 6 deniz mili mesafeli şu rotayı kullanacak:
Start-1-2-3-1-2-Finiş (şamandıralar iskelede, finişte sancakta bırakılacak)

TAYK-SONBAHAR KUPASI-III
Ataköy parkurunda yapılacak yarışların ana rotası tüm sınıflar için offsetli sosis rotadır. Start – 1 – 2 – 3 – 1 – 2 – Finiş (şamandıralar iskelede, finişte sancakta bırakılacaktır)

AÇIK DENİZ YAT YARIŞLARI

MARMARA ADASI KUPASI
Bu 2 günlük yarış Cumartesi günü Ataköy’den startla Marmara Adası’nın doğu ucunda yer alan Asmalıada dönülerek hiç durmadan Ataköy’deki finish hattına doğru amansız bir mücadele ile devam ediyor.

Haber ve resimler için tıklayınız.


TAYK-BOĞAZİÇİ KUPASI

Rota: Kuruçeşme start,Beykoz şamandıra iskelede, Çırağan palamar şamandırası sancakta, Kuruçeşme finiş.

DENİZ KUVVETLERİ KUPASI
Türkiye’nin en büyük ve uzun soluklu offshore yarışı, yelkenciler arasında aşağı yarışı veya güney yarışı olarak biliniyor. Rotası nonstop İstanbul – Çeşme  veya İstanbul – Bozcaada – Çeşme olarak iki etaptan oluşuyor. Temmuz’un ikinci haftası Cuma günü start alan yarış, kimi zaman nonstop 60 saatten uzun sürüyor.

Haber ve resimler için tıklayınız.

DOĞU EGE YELKEN HAFTASI
Güney yarışını takiben Çeşme’de düzenlenen koy içi yarışlarının ardından, Çeşme – Bodrum ( Çaka Bey ) yarışı ile İstanbullu yelkencileri Bodrum’la kavuşturuyor.

Haber ve resimler için tıklayınız.

DONANMA KUPASI
Gölcük’ten start alan bu tek ayaklı yarış 40nm mesafeli. Cumartesi günü Fenerbahçe Marina’dan Gölcük Donanma tesislerine teknemizin transferini gerçekleştiriyoruz. Donanmanın tesislerinde veya teknede konaklamak mümkün. Pazar sabahı Gölcük’den startla Fenerbahçe’ye doğru heyecanlı yarış başlıyor.

Haber ve resimler için tıklayınız.

 • İngiltere Yat Yarışları

 • Duyurular / Haberler

  Kaçırılmayacak Ocak Ayı İndirimi!

    Bu indirimlerden faydalanmak ve satın almak için…

  ADAYA YELKEN SEYRİ

  Soğuk kış günlerinde yelkenden uzak kalma! 12 Ocak…

 • Etkinlik Takvimi

Rakiplerle olduğu kadar doğa ile de mücadele ederken, aynı zamanda her çarkı birbirinden bağımsız işleyen bir mekanizma olan takımın parçası olmak çok eğlenceli bir tecrübe...
     
Kaan Olcayto 29, Ürün Müdürü