0

İstanbul’da Yat Yarışları

Ülkemizde sadece İstanbul muhteşem coğrafyası ile iş rutininizi bozmadan yelken yarışlarında doyasıya rekabeti tatmanıza izin verirken, arzu ederseniz yarış tutkunuzu tüm sene devam ettireceğiniz bir aktivite haline getirmenize de imkân tanıyor.

İstanbul, Türkiye’de en kalabalık yarış filolarıyla, en fazla yat yarışının yapıldığı şehir. Yılda yaklaşık 40 yarışın startı bu coğrafyadan veriliyor. Çoğunlukla günübirlik yarışlar Kalamış – Adalar rotasında yapılırken, her yıl yaklaşık 5 gün ise rekabet, İstanbul Boğazı’na taşınıyor. Boğaz yarış severlere büyüleyici manzarası, değişken rüzgarları ve 2 kıta arasında yelken açma imkanıyla dünyada eşi benzeri olmayan bir parkur sunuyor. Yoğun deniz trafiği ve değişken şartları nedeni ile yelken yapma izni bulunmayan Boğaz, yarışlar sırasında alınan özen izinle etkileyici coğrafyasını sadece şanslı yarış ekiplerine açıyor.

İstanbul Boğazı, Türkiye Açık Deniz Yarış Kulübü (TAYK), İstanbul Yelken Kulübü (İYK), Bahçeşehir Üniversitesi Uluslararası Yelken Kulübü (BAUISC) gibi değerli kulüplerin düzenlediği trofelere (yelken ligi) ve bir de Hedef Yelken Bosphorus Regatta’ya ev sahipliği yapıyor.

2019 yılında Hedef Yelken Spor Kulübü tarafından İstanbul Boğazı’nda organize edilen Bosphorus Regatta Türkiye’de en fazla katılım gösterilen yat yarışı olma rekorunu kırdı. VISA sponsorluğunda 200’den fazla teknenin start aldığı Bosphorus Regatta’da İstanbul Boğazı eşi benzeri olmayan güzellikteki görüntülere sahne olurken, birçok amatör tekne sahibi ve kaptanı da boğazda yelkenle seyrin ve rekabetin ayrıcalığını yaşadı. 2020 yılı böyle özel organizasyonlarda bir araya gelmemize izin vermemiş olsa da Hedef Yelken Bosphorus Regatta önümüzdeki dönemde yelkencileri ağırlamaya devam edecek

Koy içi Yarışçılığı

Temel yelken eğitimlerinizi tamamladıktan sonra denizde rekabeti de deneyimlemek isterseniz, önce antrenmanlarımızda pratik kazanabilir, sonra da Hedef Yelken ekibi ile koy içi yarışlarına katılabilirsiniz.

İster yarış serüvenine yeni başlayın isterseniz deneyimli bir yelkenci olun, Hedef Yelken Yarış Departmanı, tüm yarış severlere uygun paketler hazırlıyor, farklı seviyedeki öğrencileri için değişik tekne, yarış ve yarış sınıfı seçenekleri içeren programları web sitemizde yayınlıyor, ayrıca yarışlara Hedef Yelken Spor Kulübü bünyesinde katılabilmeniz için gerekli olan sporcu lisansı konusunda da destek veriyor. Yarış takvimini görüntüleyebilmek için lütfen tıklayınız.

Açık Deniz Yarışçılığı

Tek günlük ve koy içi yarışlarda deneyim kazandınız artık açık denizlerde, uzun rotaların heyecanını yaşamak istiyorsunuz. Ara vermeden geceyi gündüze bağlamanın, vardiya düzeninde tilki uykusuyla yaşamanın, tek yudum kahveyle enerji toplayıp vince sarılmanın, ekip için düşünmenin ve bitmeyen rekabetin tadına bakmayı hayal ediyorsunuz. O zaman açık deniz yarışçılığı tam size göre.

Siz de lisanslı sporcu olarak açık denizde rekabeti, adrenalini performansa çevirmeyi, amatör ruhla profesyonel yarış disiplinini Hedef Yelken’le keşfedebilir, yepyeni bir heyecana kısa sürede bağımlılık kazanabilirsiniz.

Detaylar için, Deniz Kuvvetleri Kupası, Marmara Adası Kupası, Olympos Regatta gibi klasikleşmiş açık deniz yarışlarından oluşan HEDEF YARIŞ – Açık Deniz Yarışçılığı Programını inceleyebilirsiniz.