0
 • Hedef Yelken Nerede?

  Okulumuzun merkezi olan Hedef Yelken gemisi Setur Fenerbahçe Marina F9 iskelesine bağlı bulunmaktadır. Eğitimlerimize katılmak üzere merkezimize gelmek istediğinizde en pratik yol tarifini navigasyona “Hedef Yelken” yazarak alabilirsiniz. Arzu ederseniz aracınız için İspark otoparklarını kullanabilirsiniz.

 • Hedef Yelken Gemisi nedir?

  “Yerinde eğitim” yaklaşımı Hedef Yelken’de bir adım ileriye taşındı Hedef Yelken’in merkezi olan gemi, teorik tüm eğitimlerinin ve keyifli özel aktivitelerinin adresi oldu.

  Soyunma odaları, toplantı salonu, tuvalet, duş ve mutfak özellikleri bulunan Yüzen Ofis, güçlü jeneratörü, klima ve kalorifer sistemleri sayesinde denizin üzerinde tam bir konfor sağlarken, yarışları da yerinde izleyebilme ayrıcalığı yarattı.

 • Nerede eğitim veriyorsunuz?

  Eğitim programlarımızı Fenerbahçe Marina’da başlatıyor, Kalamış koyuna çıkarak muhteşem bir manzara eşliğinde veriyoruz.

 • Yelken Eğitimine başlamak için ne gerekir?

  Sadece denizi sevmeniz ve yelkene başlamak istemeniz yeterli. 😊
  Bir de hava durumuna göre tercih edeceğiniz uygun spor kıyafetiniz ile yüzen ofisimizi ziyaret etmeniz gerekli.

 • Yelkene başlamanın yaşı var mıdır?

  Yelken her yaşa uygun olan ve hem bireysel hem de birlikte, yani aileniz ve sevdiklerinizle yapılabileceğiniz bir spordur.

  Hedef Yelken’de ebeveynlerden başvuru sırasında alınan izin ile 14-18 yaş arasındaki gençlere de eğitim verilmekte, bu gruba özel programlar hazırlanmaktadır.

 • Yelken yapmanın mevsimi var mıdır?

  Deniz her mevsimde ayrı güzeldir, yelken de dört mevsim yapılabilecek çok keyifli bir spordur.

  Hava durumu eğitmenlerimiz tarafından takip edilmekte, gerekli görülürse eğitim tarihleri sizinle birlikte yeniden düzenlenmektedir. Özellikle kışın da denizden uzak kalmayın diye, soğuk ve yağışlı havalarda ihtiyaç duyabileceğiniz yelkenci tulumu ve montlar, her kullanımdan sonra temizletilerek size hazır bekletilmektedir.

 • Sizden tekne kiralayabilir miyiz?

  Elbette kiralayabilirsiniz.

  “Kaptan değilim, Hedef Yelken’den hiç eğitim almadım, Amatör Denizcilik Belgem de (ADB) yok” veya “Kaptanım ama bir uzmanla seyir yapmak istiyorum” diyorsanız kiralayacağınız charter teknemizde Hedef Yelken eğitmenlerinden biri size program boyunca eşlik edecek, isterseniz seyir sırasında pratik eğitimler eşliğinde hem öğrenecek hem de eğleneceksiniz ya da önceden plânladığımız program dahilinde kaptanımız dümen tutarken siz seyrin zevkini çıkaracaksınız.

  Amatör Denizcilik Belgeniz (ADB) varsa ve Hedef Yelken eğitmeni de deneme seyrinde onay verdiyse kaptan sizsiniz, charter teknelerimiz arasından istediğinizi kiralayabilir ve kendi rotanızı çizebilirsiniz.

  Detayları görüşmek için lütfen bize ulaşınız.

 • Yelken yarışlarına sizinle katılabilir miyim?

  Sizi yarış ekibimizde görmek gücümüze güç katar. Gerekli eğitimleri tamamladıktan sonra yarış programlarımıza katılabilir ve kulübümüzün lisanslı sporcusu olarak takımımıza dâhil olabilirsiniz.

 • Tekneler güvenli mi?

  Tüm teknelerimizde güvenlik ekipmanları eksiksiz yer almakta, direk, gövde, motor bakımları periyodik olarak yapılmaktadır.

 • Covid-19 döneminde yelken yapmak mantıklı mı?

  Bu dönemde açık havada olmak ve spor yapabilmek, ofisi dahi deniz üzerinde bulunan Hedef Yelken’den eğitim alarak rüzgârı hissetmek hepimize iyi gelecektir. Tüm teknelerimiz, kıyafet ve ekipmanlarımız düzenli olarak dezenfekte edilmekte, eğitmenlerimiz ve tüm öğrencilerimiz sürekli maske kullanmaktadır.

 • Yelken programlarına ne zaman katılabilirim?

  Randevu sistemimizi kullanarak temel yelken programlarında uygunluk durumuna göre 09:00-12:00, 12:00-15:00 veya 15:00-18:00 saat aralığını seçebilir, temel yat eğitimlerini ise 09:00-13:00 veya 13:30-17:30 arası planlayabilirsiniz.

  Günlerin uzadığı yaz aylarında 17:00-20:00 arasını da tercih edebilirsiniz.

  Ancak içinde bulunduğumuz özel dönemde sokağa çıkma kısıtları nedeniyle farklı düzenlemeler yaptığımızı anımsatmak isteriz. Detayları görüşmek için lütfen bize ulaşınız.

 • Hangi günler eğitim veriyorsunuz?

  Sizin iş programınıza uyabilmek için biz seçeneklerimizi çoğalttık, eğitimlerimizi haftanın 7 gününde de plânladık. İstanbul'daki pandemi düzenlemelerinin izin vermesi durumunda hafta içi veya hafta sonu dilediğiniz gün katılabilirsiniz.

 • Programlar günde kaç saat plânlanıyor?

  Hedef Rüzgâr programımız 3 saat, Hedef Tekne ve Hedef İleri Tekne programlarımız 4’er saat plânlanıyor.

 • Teknelerde kaç kişi ile seyre çıkılıyor?

  Pandemi dönemi şartları gereği maske kullanımının zorunlu olduğu tüm programlarımız en az 2, en fazla 4 kişi ile gerçekleştiriliyor. Dilerseniz özel ders alarak birebir eğitimlerimizi de tercih edebilirsiniz.

 • İlk derse geldiğim gün de denize çıkabilecek miyim?

  Hedef Yelken olarak tüm programlarımızda pratiğe büyük önem veriyoruz; evet, ilk dersimizi de denizde başlatıyor ve “yelkenler fora” diyoruz.

 • Eğitimleriniz pratiğe mi yönelik yoksa teorik mi?

  Denizde güvenli ve keyifli seyir bol bol pratik yaparak mümkün olabilir. Eğitimlerimizde neden-sonuç ilişkisini aktardığımız teoriyi paylaştıktan sonra pratiğe ağırlık veriyoruz. Ayrıca yelkencilik ile ilgili öğrenmek istediğiniz her şey için daima yanınızdayız. Arzu ettiğinizde zaman kısıtlaması olmaksızın eğitmenlerimize ulaşabilirsiniz.

 • Denize çıkarken nasıl giyinmeliyim?

  Öncelikle rahat hissettiğiniz gibi giyinin lütfen ama birkaç ipucu paylaşabiliriz tabiî…

  Her mevsim tercih edeceğiniz spor ayakkabılar veya tekne ayakkabıları hem ıslak zeminde kaymanızı önleyecek hem de rahat etmenizi sağlayacaktır.

  Yazın yakıcı güneşten korunabilmek için uzun kollu ve açık renkli bir T-shirt ve şortu tercih edebilirsiniz. Yanınızda güneş kremi, güneş gözlüğü ve şapka da bulundurmak isteyebilirsiniz.

  Kışın ise soğuk ve yağışlı havalarda ihtiyaç duyabileceğiniz ve her kullanımdan sonra temizlenen su geçirmez yelkenci tulumu ve montunuzu bizden alabilirsiniz, içine giyeceğiniz bir termal içlik ve polar ise sizi sıcak tutacaktır. Her zaman yanınızda yedek kıyafet bulundurmanız göreceksiniz ki günü kurtaracaktır 😊

 • Programları tamamladıktan sonra ne yapacağım?

  Rüzgârla dost olunca denizden bir daha kopamayacak, yelkenle seyir için yeni fırsatlar kovalayacaksınız. Hedef Yelken olarak biliyoruz ki denizde ne kadar çok vakit geçirirseniz o kadar deneyim kazanacak ve kendinizi geliştireceksiniz. Bu nedenle dilerseniz eğitim aldığınız veya filomuzda bulunan tekneleri kiralayabilir, seyir rotanızı kendiniz belirleyebilirsiniz ya da yarış ekibimize katılabilir ve denizde rekabeti de bizimle yaşayabilirsiniz.

 • Rezervasyonumu ertelemem veya iptal etmem gerekiyor, ne yapmalıyım?

  Rezervasyonunu gerçekleştirdiğiniz hafta içi dersinizi iptal etmek isterseniz en az bir gün önceden, hafta sonu iptalleri için ise Perşembe akşamına kadar bizleri bilgilendirmenizi önemle rica ederiz. Aksi durumda ilgili plânlamayı ve hazırlığı gerçekleştirmiş olacağımız için yapamadığınız ders saatini, toplam ders saati hakkınızdan düşmek durumunda kalırız.

 • Aynı gün içerisinde 2 derse katılabilir miyim?

  Biz elbette plânlayabiliriz, ancak size tavsiye etmiyoruz. İlk dersinizden sonra sindirmeniz gereken pek çok yeni bilgiye sahip olacak ve fiziksel yorgunluk hissedeceksiniz. Biz pandemi düzenlemelerinin izin verdiği her gün buradayız, siz lütfen kendinizi zorlamayın.

 • Derse her hafta aynı gün ve aynı saatte mi gelmeliyim?

  Programınız yoğun olsa dahi ders zamanınızı rahatlıkla belirleyebilin diye seçeneklerimizi çoğalttık ve size esneklik sağlamaya çalıştık.

  Temel yelken programlarında uygunluk durumuna göre 09:00-12:00, 12:00-15:00 veya 15:00-18:00 saat aralığını seçebilir, temel yat eğitimlerini ise 09:00-13:00 veya 14:00-18:00 arası planlayabilirsiniz. Ancak pandemi kısıtlarını dikkate almanızı rica ederiz.

 • Hava şartlarından dolayı dersler iptal oluyor mu?

  Denizde patron daima doğa. Biz bunu biliyor ve hava durumunu sürekli takip ediyoruz.

  Rüzgârın hiç olmaması veya yelken yapmak için fazla şiddetli olması durumunda sizleri dersinizden 2 saat önce arayarak bilgilendiriyor ve yeni bir plânlama yapıyoruz.

 • Eğitim sonunda sertifika veriyor musunuz?

  Eğitimlerin sonunda bir değerlendirme seyri gerçekleştiriyor ve ilerlemenizi birlikte görüyoruz, plânladığımız gelişimi sağlayanlara ise “katılım sertifikası” veriyoruz.

  İlgili eğitimi alarak beklenen bilgi ve beceri düzeyine ulaştığınızı gösteren bu sertifikanın Hedef Yelken tarafından düzenlendiğini ve tekne kiralamak istediğinizde ustalık düzeyinizi belgelemek amacıyla değerlendirebileceğinizi ancak ehliyet yerine kullanamayacağınızı özellikle belirtmek isteriz.