0

Hedef Yelken Bosphorus Regatta - 2019

2019 yılı Kasım ayında Hedef Yelken Spor Kulübü “amatör yelkencileri yat yarışlarına kazandırma“ hedefi ile yola çıktı ve İstanbul Boğazı’nda Hedef Yelken Bosphorus Regatta’yı organize etti. VISA sponsorluğunda 200’den fazla teknenin start aldığı Bosphorus Regatta Türkiye’de en fazla katılım gösterilen yat yarışı olma rekorunu kırarken birçok amatör tekne sahibi ve kaptanı Boğaz’da yelkenle seyrin ve rekabetin ayrıcalığını yaşadı.

Yarış kategorisi olan IRC ve Sportsboat sınıflarında 5, gezi kategorisinde 5 sınıf olmak üzere  toplam 10 sınıfta düzenlenen Hedef Yelken Bosphorus Regatta’ya Yalova, Bursa, Tekirdağ gibi çevre illerden 10’un üzerinde tekne katılırken İzmir ve Muğla gibi güney illerinden Boğaz’da rekabeti deneyimlemek için gelen tekneler de oldu.

Kayıt ücreti alınmayan organizasyona dahil olan tüm tekneler Setur Kalamış Marina ve Setur Fenerbahçe Marina’da 2 gün boyunca ücretsiz konaklarken gezi sınıfında rekabet eden sporcular için yelken lisansına sahip olma şartı da aranmadı.

Cuma günü Naviga Dergisi’nin bahçesinde yapılan skipper toplantısında yarışçılara rota, program ve kurallara dair detaylı bilgiler verildi ve ardından düzenlenen kokteylde ekiplerin soruları başhakem tarafından yanıtlandı. Katılım gösteren tüm yelkencilere hediye edilen özel tasarımlı Bosphorus Regatta yelkenci montları, kumanyalar ve diğer ekipmanlar tekne sorumlularına teslim edildi.

Kalamış Marina girişine kurulan 1.000 m2 ‘lik yarış köyünde cumartesi sabahı sponsorumuz istegelsin#çoksüpermarket tarafından kahvaltı servisi yapıldı, kura ile belirlenen şanslı yarışmacılara Sport Works firması yarış için özel tasarlanmış Musto marka yarış tişörtleri hediye etti. Yarış ekiplerinin denizde güvenliği  DAK-SAR (Denizde Arama Kurtarma - Search and Rescue at Sea) tarafından sağlandı  ve teknelere Boğaz’da seyir sırasında eşlik eden 2  kurtarma botu yarışta da parkurda hazır bekledi.

IRC sınıfı tekneler Çırağan Sarayı önünden start alarak Anadolu Hisarı - Bebek - Anadolu Hisarı – Bebek – Anadolu Hisarı rotasını izlediler ve tekrar Çırağan Sarayı önünde finiş’e ulaştılar. Sportsboat ve gezi sınıfı tekneler ise Büyükdere’de yarışa başladılar, akıntıyla aşağı inerek yine Çırağan Sarayı önüne kurulan finiş hattını kestiler.

Rekabetin sonlanmasıyla marinalara dönen teknelerin ekipleri yorgunluklarını yarış köyündeki yatçı partisinde attılar. Sınırsız ikramın yanında DJ performansı eşliğinde hem eğlendiler hem de sosyalleşme imkânı buldular, eski dostları ile bir araya geldiler, yeni deniz sevdalıları ile tanıştılar.

Düzenlenen ödül töreninde dereceye giren ekipler özel tasarım kupaları ile buluşurken  IRC sınıflarında sınıf değerlendirmelerinin yanı sıra tüm teknelerin dahil olduğu genel (overall) bir değerlendirme de yapıldı ve birinci olan tekne yarış büyük ödülünü kazanarak tüm masrafları yarış ana sponsoru Visa tarafından karşılanan 2020 İngiltere Round Island yarışına katılmaya hak kazandı.

Yarışlarda dereceye giren tüm teknelere Anadolu Sigorta’dan tekne sigortası, Doyle Sails’den balon yelken, Setur Marinas’tan kara ve deniz parkı, Sportworks’ten yelken kıyafeti, Kaya Ropes’tan halat, Teknomarin’den marin boya ve Andoutdoor’dan marin tekne ekipmanları hediye edildi

Geç saatlere kadar süren eğlencenin ardından ekipler teknelerine geçip marinada konakladılar ve Pazar günü kendi marinalarına uğurlandılar.

2020 yılı böyle özel organizasyonlarda bir araya gelmemize izin vermemiş olsa da Hedef Yelken Bosphorus Regatta önümüzdeki dönemde yelkencileri ağırlamaya devam edecek.