0

Sert Hava Önsezisi

Yelkencilik

Büyük fırtınalar çok nadir aniden vurur. Ancak etrafımızdaki bazı işaretleri takip etmezsek kaçak veya sert rüzgarlara farkında olmadan yakalanabiliriz. Özellikle seyir sırasında ekip ve kaptan tekneyi daha hızlandırmak için odaklanmışken, bu belirgin ipuçlarını gözümüzden kaçırabiliriz.

Barometredeki ani çıkış veya inişler, değişen bulut formasyonu, telsizden yapılan hava tahmini, rüzgardaki, dalgadaki, hava sıcaklığındaki ve havanın nemliliğindeki değişimlere dikket etmeliyiz.

Bir kaçak veya sert bir rüzgarın geleceği kaçınılmazsa:

Bu durumdan en kısa yoldan nasıl kaçılır buna odaklanılmalı ve etraftaki korunaklu bir koy veya marina, liman tarzı bir yere sığınılabilir.  Can yelekleri giyilmeli, can halatını bağlamalısınız. Ekibini organize et. Kişilere yeteneklerine göre net görevler ver. Kuvvetli rüzgarda ve dalgalı havalarda sesli iletişim zor olabilir. İşaret dili ile konuşmak zorunda kalabilirsiniz.Heçleri ve lumbozları kapatmalıyız ki içeriye su girişini engellemiş olalım. Güverte üstünde veya teknenin içinde ortada eşya olmadığına emin olunmalı. Gereksiz eşyaları kaldır. Tekne içi neta olmalı. Yelkenlere camadan vurmaya hazırlıklı olunmalı. Gerekiyorsa hava sertleşmeden camadan vurmak işinizi oldukça kolaylaştırır. En iyi dümencini dümene geçir. Kaçak ilk vurduğunda iyi dümen tutmak zorlaşacaktır. Çakarlı ışıkların, gerekli eşyaların kolay erişilebilir olduğundan emin ol. Yiyeceklerin kolay yenilebilir olacağına emin ol ve hazırla. Içecekleri pipetle içmeye hazırla.

Hedef Yelken ,  eğitim yapılabilecek her havada eğitim gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. Sert havalara hazır olmanız ve bu hava şartlarını tecrübe edebileceğiniz programlarımız mevcuttur. "HEDEF TEKNE - Açık Deniz Programı" eğitimlerinde uzun bir seyir yapılarak sert hava ilgili tüm ayrıntıları size öğretiyor ve pratik etmenizi sağlıyor. İster tekne kiralayın isterseniz kendi teknenizin kaptanı olun sert havada uzun seyir yaparak, bu duruma hazırlıklı olabilirsiniz. Denizcilik ve yelkencilik pratiğe ve tekrara dayalıdır. Bir çok kez tekrar etmek olayın yaşandığı anda soğukkanlı kalmanızı sağlayacak, ekibi ve tekneyi yönetmenize yardımcı olacaktır.