0

Acil Durumlar : Dümen Arızaları

Güvenlik

Dümen sistemi, tekneye yön verilmesini sağlayan bölümdür. Teknenin gitmek istediği tarafı belirlediğinden herzaman düzgün bir şekilde çalışmalıdır. Bu sistemi kendi halinde bıraktığınız zaman sizi beklemediğiniz bir anda yarı yolda bırakabilir. Bu yüzden düzenli kontrollerinin yapılması gerekmektedir.

Dümeni çevirdiğinizde tekne dönmüyorsa, zor dönüyorsa veya dümeni çevirebilmenize teknenin gittiği yön değişmiyorsa dümen sisteminizde bir arıza var demektir. Bu arıza dümen telinizin kopması da olabilir, ip yada telin makaralın birinden çıkmış olması da olabilir.

Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda acil durum yekesini muhafaza ettiğiniz yerden çıkarıp işleri yoluna koyabilmeniz mümkündür. Yapılacak hatalardan bir tanesi acil durum yekesi oldukça nadir kullanıldığından ulaşılması zor yerlere koyulması. Diğeri ise teknede acil durum yekesi bulundurmamak olacaktır. Acil durum yekenizin nerede olduğunu bilmeniz ve yerine oturtarak kontrol etmeniz, karşı karşıya kaldığınızda işinizi kolaylaştıracak adımlardan birkaç tanesidir. 

 

Yeke yada dümenin altında yer alan pedastalınız senede bir mutlaka kontrol etmelisiniz. Dolap dümeninizin dönemesini sağlayan tel yada halat birden bire kopmayacaktır. Açılmaları ve zedelenmeleri önceden tespit ederek, beklenmedik durumların önüne geçebilirsiniz.

Uzun bir seyire çıkmadan önce mutlaka tüm dümen sisteminin dikkatli bir şekilde kontrol edilmelidir.

Hedef Yelken , "kendi teknemin kaptanı olmak istiyorum" eğitimlerinde "dümen sistemi" konusuyla ilgili tüm ayrıntıları size öğretiyor ve pratik etmenizi sağlıyor. Katılacağınız teknik eğitimde bir tam gün boyunca tekne arması ve acil durum prosedürleriyle ilgili tüm ayrıntıları öğreniyorsunuz. Özellikle tekne sahibi olmayı düşünüyorsanız mutlaka bilmeniz gereken bu acil durum olayınına karşı hazırlıklı olabilirsiniz. Unutmayın,bir numaralı gerekli kontrolleri yaparak önlemleri almayı bilmektir.