0

Tekne Ekipmanları

Yatçılık

TEKNE İÇİ & KUZİNE

Kuzine bölümü teknenin mutfak bölümüdür. Kuzinede bulunan ekipmanlar tekneden tekneye farklılık gösterebilir. Günümüzde kullanılan teknelerin çoğunda ocak ve fırın bulunmaktadır. Ocak ve fırın çoğunlukla güvertede teknenin kıç tarafında bulunan tüp yardımıyla yanmaktadır. Bazı büyük teknelerde ocak ve fırın elektrikli olabilir. Tüpten gelen gaz tüpün üstündeki vana ve teknenin içinde bulunan vana ile kontrol edilir. Ocağı ve fırını kullanmadığımız zamanlarda iki vanayı da kapatmak olası bir kaçağı engellemek için önemlidir. Kuzinede kullanılan ocak ve fırın birbirine bağlıdır. Bu unite kullanımına göre hareketli veya sabit olabilir. Seyir halinde kullanım durumunda ünitenin hareketli olması teknenin sallanmasıyla ünitenin de sallanmasını ve üzerindekilerin dökülmemesini sağlar. Tekne bağlıyken veya teknenin hiç sallanmaması durumunda ise üniteyi sabitleyerek daha kolay bir kullanım elde edebilir.

 

Teknede yangın çıkarmaya en müsait bölge kuzine bölümüdür. Bu nedenle teknenin içinde kuzinede çıkan bir yangından etkilenmeyecek aynı zamanda kuzineye yakın olacak şekilde bir yangın battaniyesi yerleştirilmesi güvenlik açısından çok önemlidir.

 

Kuzinedeki başlıca bir diğer ekipman ise buzdolabıdır. Çoğu teknede buzdolabı mutfak tezgahına gömük ve kapağı yukarı açılacak şekildedir. Bunun sebebi aşağı çöken soğuk havayı kapak açılıp kapanırken olabildiğince muhafaza etmektir. 

 

Kuzinede bu ekipmanlara ek olarak lavabo bulunur. Lavaboya iki adet musluk gelir. Bunlardan biri deniz suyudur. Yere yerleştirilmiş ayak pompası ile denizden su çekerek su tanklarımızdaki suyu tasarruflu kullanmaya çalışırız. Diğer musluk ise tanklarımızdaki tatlı suyu kullanır. Tatlı suyu kullanmak için sadece musluğu açmamız yeterli değildir. Tanklarımız musluk seviyesinin altında olduğu için hidrofor pompasını çalıştırarak musluğa tatlı su pompalamamız gerekir.