0

Acil Durumlar : Pervaneye Halat Sarılması

Güvenlik

Kendi teknenizde yada kiraladığınız teknede güzel bir seyir yapmayı beklerken bazı problemler can sıkıcı olabilir. Bunlardan bir tanesi de pervanenize halat sarılmasıdır. Bazen bu durum başınıza hiç tahmin etmediğiniz şekilde gelebilirken, bazen göz göre göre gelebilir. Denizde yüzeyinde bulunan ve görmediğiniz bir çuval ya da halatın pervaneye sarılabileceği gibi, sertleşen bir havada yelkenle seyrederken motoru çalıştırdığınızda teknenizin üzerinde bulunan bir halatın pervanenize sarılması da mümkündür.

Dikkat edilmesi gereken bu durumun başımıza gelmemesi için neler yapılması gerektiği, buna rağmen başımıza geldiyse de neler yapılması gerektiğidir.

Marinada ayrılma ve yanaşma manevraları sırasında kullandığımız halatlar su üzerinde yüzerse pervanemize sarılabilir. Bu yüzden bağlanma halatlarımızın batan halat olması gerekmektedir.

İlk defa giriş yaptığımız yada denizin kirli olduğu bölgelerde motor ile seyir halindeyken eğer mümkünse baş tarafta  bir kişinin durması, denizin üzerinde yer alan ve teknemize zarar verebilecek cisimleri erken farketmenizi sağlayabilir.

Yelken seyri yaptıysak motorumuzu çalıştırmadan önce denizde halat var mı kontrol edilmelidir.

Pervaneye dolanma gerçekleştiyse motorunuz o anda duracaktır. Pervanenize halat dolandığı anda çıkan sesten bunu anlayabilirsiniz.

Eğer bu durum başımıza kıyıdan uzakta geldiyse yelken seyri ile korunaklı bir yere gidip demir atılarak problem orada çözülebilir.

Böyle bir durumda problemi kendiniz çözebilirsiniz. Bunu yapabilmek için teknenizde maske gözlük olması gerekmektedir. Motoru kapadıktan sonra suya girilebilir. Girmeden önce eğer sualtı kıyafetimiz varsa giyinmeli şnorkel,keskin bıçak ve karanlık ise su geçirmez fenere ihtiyacımız olacaktır. Bu gibi durumlar için küçük tüp bulundurmak işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Pervaneye halat sıkıştıktan sonra arada parçalar kalabilir. Bu parçalar mile zarar verebilir. Eğer teknenizde bir titreşim hissediyorsanız neden böyle bir problem olabilir. 

Hedef Yelken , "kendi teknemin kaptanı olmak istiyorum" eğitimlerinde "pervaneye halat sarılması" konusuyla ilgili tüm ayrıntıları size öğretiyor ve pratik etmenizi sağlıyor. Özellikle tekne sahibi olmayı düşünüyorsanız mutlaka bilmeniz gereken ve başınıza gelebilecek acil durum olayınına karşı hazırlıklı olabilirsiniz.