0

Yelken Çeşitleri

Yelkencilik

Ana Yelken

Ana yelken, ana direğin arkasında yer alan yelkendir. Flok yelken ile birlikte ana yelken teknenin rüzgarüstüne gidebilmesini sağlayan yardımcılardan en önemli yardımcılardan biridir. 

Flok

Teknenin baş tarafında yer alan üçgen bir yelkendir. Rüzgar ile buluşan ilk yelkendir. Flok, ana yelkenin üzerinden akan havayı hızlandırır. Bu da ana yelken üzerindeki çekiş gücünü arttırarak, ana yelkenden daha fazla verim alınmasını sağlar.

Cenova

Teknenin baş tarafında yer alan cenova floktan daha büyük bir yelkendir. Teknenin yan tarafından bakıldığında yelkenin arka yakası direğin arka tarafına kadar uzanmaktadır.

Balon Yelken

Balon yelken, teknenin önünde rüzgar ile dolarak teknenin rüzgaraltına doğru ilerlemesini sağlayan yelkenlerdir. İnce ve hafif kumaşlardan yapıldıkları için oldukça düşük havalarda bile motora ihtiyaç duymadan bazı seyirleri yapabilmenize olanak sağlarlar. Balon  yelkenin kontrol edilmesi çok zor olmasada, ekip çalışması ve pratik yapmak gerekmektedir. Simetrik ve asimetrik olmak üzere iki çeşidi vardır. Simetrik balon pupa seyrinde daha kullanışlı iken, asimetrik balon apaz seyrinde daha kullanışlıdır.

Gennaker

Rüzgaraltı seyirlerde kullanılan gennaker; cenova gibi asimetrik bir yapıda balon yelkene benzer bir kumaştan yapılmış cenova ve balon arası bir yelkendir. Cenova, yarışmak ve gezmek için kullanışlı bir yelken olsada rüzgaraltına yapılan seyirlerde çok verimli değildir. Balon yelken büyüklüğü sayesinde rüzgaraltına yapılan seyirlerde oldukça verimli olsada kontrol edilmesi zaman zaman zor olabilir. Gennaker yelkencilere bu iki yelkenin arasında bir seçenek sunmuş oluyor.

Code Zero

Cenova ve asimetrik arasında kalan bir diğer yelken olan code zero, düşük havalarda rüzgara yakın seyirler yapmamızı sağlayan bir yelkendir. Düşük havalarda code zero kullanarak teknenizin performansını arttırabilirsiniz.