0

Yelken Yarış Kuralları

Yarışçılık

Sporculuğun getirdiği prensip gereği yarışçıların ve yarış kurulunun uyması gereken bir takım yarış kuralları vardır. Yelken yarışlarında uyulması gereken kurallar, bu sporun uluslararası otoritesi kabul edilen World Sailing tarafından hazırlanan kural kitabında yer almaktadır. Kitapta, hakemlere, organizasyona, sporculara, protestolara yönelik birçok kural bulunmaktadır.

3 yılda bir yenilenen kural kitabının son halinin (2021 – 2024) İngilizce ve Türkçe versiyonlarını aşağıdaki link üzerinden inceleyebilirsiniz.

https://www.tyf.org.tr/sayfalar/ws-rrs-yelken-yaris-kurallari/

Bu kitapta biz yarışçıları en çok ilgilendiren “Bölüm 2: Tekneler Karşılaştığında” kısmıdır.  

Her yarışçının bilmesi gereken en temel yarış kurallarında biri İskele – Sancak diye tabir ettiğimiz 10 numaralı kuraldır. 10 numaralı kural der ki;

Tekneler ayrı kontralarda ise, iskele kontra tekne sancak kontra tekneden uzak duracaktır.”  Yani, eğer iskele kontra bir tekne olarak sancak kontra bir tekne ile karşılaşırsanız onun yolunu bozmayacak şekilde kendi yolunuza devam etmeniz ya da manevra yapmanız gerekmektedir.

İkinci bir temel yarış kuralı da Rüzgar Altı - Rüzgar Üstü diye tabir ettiğimiz 11 numaralı kuraldır. 11 numaralı kural der ki;

“Tekneler aynı kontrada ve kapatmalı ise, rüzgar üstü tekne rüzgar altı tekneden uzak duracaktır.”  Yani, aynı kontrada olan iki tekneden rüzgar altı olan tekne yol hakkına sahiptir.

Sportmenliğin yolu kurallara uygun ve dürüstçe mücadele etmekten geçer. Yalnız unutulmamalıdır ki, denizcilikte her zaman en önemli ilke çatışmadan kaçınmaktır.