0

Acil Durumlar :Direğe Adam Basılması

Güvenlik

Direğe tırmanmak her yelkencinin istemesede başına gelebilecek durumlardan bir tanesidir. Kaçan bir mandarı almak, demir fenerinin çalışmaması, rüzgar gülünüzün kırılması gibi küçük nedenlerle direğin tepesine çıkmanız gerekeceği gibi, kıralan bir direkten yelkeni ayırmak için de yukarıya çıkmanız gerekebilir. Direğe tırmanmak için kullandığımız aksesuara traka denir.

Direğe tırmanan kişi mandar yardımıyla yukarıya çekilecektir. Bir mandar yukarıya çekerken diğer bir mandarı da emniyet olarak bağlamak fayda sağlayacaktır. Mandar trakaya izbarço bağı ile bağlanmalıdır. Kilitler ile bağlanmamalıyız. Kilitli bir vinciniz varsa direğe tırmanmak için 2 kişi yeterli olacaktır. Eğer kilitli bir vinciniz yoksa 3. bir kişi işinizi oldukça kolaylaştırabilir.  Kişi mandar yardımıyla direğe basılırken emniyet ipinin de boşu sürekli alınmalıdır.

Kişi yukarı çıktıktan sonra yapacağı işlemler için uygun alet ve edevat bir sepet yada torba yardımıyla yukarıya gönderilmelidir. Direğin tepesinde çalışan bir kişi varken asla altında yani direk dibinde durulmamalıdır.

Kişiyi aşağıya indirirken, indiren kişinin gözü vinçte olmalıdır. Halatın bir vince sarılıp dolaşması vince sararken değil boşaltırken daha olasıdır.