0

Gezi Tekneleri

Yatçılık

Bir gezi teknesinde başlıca bir gövde, arma, yelkenler ve çoğunlukla da bir motor bulunur. En yaygın tip olan tek gövdeli teknelerde de bir salma ve ucunda bir torpil olur.

Gezi teknesinin birkaç tane konforlu yatağı vardır. Bu yataklar seyir halinde ve demirdeyken kullanılır. Ayrıca havuzluk, yemek masası, tuvalet ve duş, kıyafet, seyir eşyaları ve yemek için depolar ve tabii ki yelkenleri olur.

Kısaca gezi ve yarış teknesini açıklamak gerekirse; ağır ve tam bir salma, nispeten küçük yelkenleri var ise buna ‘gezi teknesi’ denir. Ancak hızlı bir tekneyse salmasında veya bordasında hızlandığında sudan yükselmesini sağlayan ekipmanları varsa buna ‘Yarış Teknesi’ denir. Bu onun gezi için kötü olduğu anlamına gelmez. Sadece daha hızlı bir gezi teknesi diyebiliriz.  

Kimisine göre ağır tekneler daha avantajlıdır. Daha dayanıklı genel bir dizaynı olur ve sert hava koşullarında daha dayanıklı ve stabildirler. Ancak kimisine göre de ağır tekneler orta ve düşük rüzgar şiddetinde yavaş kalacakları için fırtınaya yakalanma ihtimalleri daha fazladır.

Genelde ağırlık herşeyi biraz daha zorlaştırır. Yelkenlerde çok daha fazla yük olur ve trim yapması zor olur. Demir atacağımız zaman daha ağır bir çıpaya ihtiyacımız vardır. Hafif daha kolaydır. Ancak, hafif tekneler de daha aktiftir ve dalgalı sularda biraz düzensiz hareket edebiilirler.

Özet olarak kıyı seyirlerinin çoğu orta ve düşük şiddetli rüzgarda yapılır ama en zorlu koşullara da her zaman hazırlıklı olmamız gerekmektedir.