0

Tatlı Su Tankları

Yatçılık

Bir teknede en önemli şey içme suyu olduğundan suyu muhafaza ettiğimiz tankların da kendine özgü özelliklerinin olması gerekir. Tatlı su tanklarının yapıldığı çeşitli malzemeler vardır. 

İlk zamanlar tanklar, tankın cidarlarından birini oluşturan gövdeyle beraber yapılırlardı. Üretimi kolay olmasına rağmen, tanklarda bazı problemlerde görülüyordu. Bunlardan bir tanesi, içerdeki suyun fiberin içine girerek ozmoz kabarcıkları oluşturmasıdır. Bir diğeriyse, katmanlardaki suda çözünür maddelerin zamanla içme suyuna karışıp, suyun renk ve tadını değiştirmesidir. Günümüzde bu teknik çok nadir olarak kullanılmaktadır. 

Galvanizli çelik tanklar birçoğumuzun evinde tavan arasında bulunan tankların malzemesidir. Bu tür tanklarda pas, karşımıza çıkacak sonu gelmez bir sorun oluşturmaktadır.

Alüminyum tanklar oldukça çok kullanılan bir tür tank çeşididir.

Paslanmaz çelik tanklar oldukça sık kullanılmakta ve içme suyu tankları için mükemmel bir tercihtir.

Gıda sınıfı, kaynaklı polietilen tanklar oldukça kalın olduğundan cidarlar sağlamdır. Kalınlığı yaklaşık 10mm’dir. Paslanmaz çelikte yaşayabileceğiniz malzeme yorgunluğu sorunları ile karşılaşmazsınız.

Esnek tanklar, standart ölçülerde olsalarda, istediğiniz ölçülere göre imal edilebilirler. Dar ve biçimsiz yerlere sığabilmeleri pozitif bir etki gibi görünsede, aşınma ve delinme gibi problemler ile karşılaşılması muhtemeldir.

Tanklarınızı zaman zaman temizlemeniz gerekmektedir. Tanklarınızın kapaklarını açıp tüm tortuyu alabilirsiniz. Tankınız tamamen kuruduğunda elektrikli süpürge yardımıyla bu işlemi rahatlıkla yapabilirsiniz.