0

Sert Hava Nedir?

Yelkencilik

Sert hava belirli bir şiddeti olan hava değildir. Daha çok ekibin ve teknenin limitini zorlayan havaya denir. Dalgaların ve rüzgarın şiddeti  teknenin hakimiyetini kaybetmemize neden olur. Acemi bir ekip için orta şiddette  15 knot rüzgar sert hava iken tecrübeli bir ekip büyük bir teknede 35 knot havada bile kontrolü kaybetmeden seyre devam edebilir.

O anki teknemizin hızı ve yönü de bir faktördür. 12 knot rüzgarda orsa seyrinde 7 knot hızla giden bir yelkenli tekne, yaklaşık 17 knotla gelen bir temiz rüzgar alır. Bunun sebebi zahiri rüzgardır.

Büyük, kırılan ve düzensiz dalgalar, yelkenlere çok fazla yük bindirir. Beaufort Skalası havanın durumunu anlamamız için detaylı şekilde yardımcı olmaktadır. Havanın durumunu sakin havadan kasırgaya 12 farklı kuvvete bölerek bu tabloya göre baktığımızda, rüzgarın şiddetinin parabolik bir şekilde arttığını görebilirsiniz. 22 knot hızla esen bir rüzgar, 11 knotla esne bir rüzgara göre 4 kat daha kuvvetlidir.

Başlıca karşılaşabileceğimiz 3 farklı kuvvette sert hava vardır. Bunlara güçlü rüzgar, kaçak ve fırtına diyebiliriz. Kıyı seyri yaparken güzel bir rüzgar geldiğinde güvenli ve konforlu bir seyir yapabilmemiz önemlidir. Yoksa devamlı bir korku içinde seyrimizi devam ettiririz. 

Hedef Yelken , "HEDEF TEKNE - Açık Deniz Programı" eğitimlerinde uzun bir seyir yapılarak sert hava ilgili tüm ayrıntıları size öğretiyor ve pratik etmenizi sağlıyor. İster tekne kiralayın isterseniz kendi teknenizin kaptanı olun sert havada uzun seyir yaparak, bu duruma hazırlıklı olabilirsiniz. Denizcilik ve yelkencilik pratiğe ve tekrara dayalıdır. Bir çok kez tekrar etmek olayın yaşandığı anda soğukkanlı kalmanızı sağlayacak, ekibi ve tekneyi yönetmenize yardımcı olacaktır.