0

Güvenlik

Yatçılık

Herhangi bir deniz aracında en çok dikkat etmemiz gereken konu güvenliktir. Teknemizde her türlü duruma göre kullanabileceğimiz birçok güvenlik ekipmanı vardır. Bu ekipmanların belli bir periyotta kontrol edilmesi, bazılarının ise bakımının yapılması çok önemlidir. Yapacağımız en ufak bir ihmal hayati sonuçlar doğurabilir. 

Can yeleği: Teknemizde teknedeki kişi sayısından daha fazla can yeleği bulunmalıdır. Bulunan can yeleklerinden en az 1 tanesi çocuk can yeleği olmalıdır. Teknede şişirilebilir can yeleği kullanılıyorsa şişirme tüplerinin son kullanma tarihi ve tüpün patlayıp patlamadığı kontrol edilmelidir. Teknede mutlaka yedek şişirme tüpü bulunmalıdır. 

Bağlanma Halatı: Teknede en az can yeleği sayısı kadar bağlanma halatı bulunmalıdır. Bağlanma halatı özellikle gece seyri, tek başına yapılan seyirler ve sert havalarda yapılan seyirlerde kullanılmalıdır. Bağlanma halatı can yeleğiniz ile teknenizin üzerine donattığınız halata bağlanarak hem tekne üzerinde halata bağlı bir şekilde hareket etmenizi, hem de denize düşseniz bile tekneye bağlı kalmanızı sağlar. 

Fırtına Floğu: Fırtına floğu sert havalarda seyir yaparken floğumuzun veya cenovamızın çok büyük geldiği yerlerde çok ufak bir flok kullanarak sert havada yelken yapmamızı sağlayan bir yelkendir. Genellikle diğer tekne ve gemiler tarafından fark edilebilmesi için turuncu renktedir. 

Pyroteknik ekipmanlar: Pyroteknik ekipman olarak teknede paraşütlü işaret fişeği, duman kandili ve el maytabı kullanılır. Bu malzemeler yerimizi başka birine belli etmemiz gerektiğinde kullanılır. Genellikle arama kurtarma faaliyetlerinde aranan taraf olduğumuzda, tarafımızca kullanılır.

Paraşütlü işaret fişeği yere yaklaşık 90 derecelik bir açıyla hafifi rüzgâr üstüne doğru ateşlenmelidir. İşaret fişeği ateşlendiğinde 300 metre yukarı çıkar ve paraşütü yardımıyla en az 40 saniye boyunca kırmızı görünür bir ışık saçarak aşağı iner. Paraşütlü işaret fişeği bize uzak bir hedefe yerimizi belli etmek istediğimizde kullanılır. Işık saçtığı için gece ve gündüz kullanılabilir.

El maytabı elimizde tutarak yaktığımız, etrafa 10,000 kandil gücünde kırmızı ışık saçan bir ekipmandır. Yakınımızdaki bir hedefe yerimizi belli etmek için kullanılır. Gece ve gündüz kullanılabilir. 

Duman kandili yaktığımızda en az 3 dakika boyunca sarı veya turuncu duman çıkartır. Yakıldıktan sonra rüzgâr altından denize bırakılarak kullanılır. Işık yerine duman çıkardığı için gece kullanılmaz.